記事一覧

Sağlıklı yaşam ve İnsan

sağlıklı yaşam kalitesi
Sağlık insanın hayatını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Sağlıklı bir insan olmak için neler yapmak gerekir, hangi kötü alışkanlıklardan kurtulursak sağlıklı oluruz ve sağlıklı olmanın olmazsa olmazı nedir. Bu konulara değinerek sizleri azda olsa bilgilendirelim.

Sağlıklı yaşam ve spor
Spor ve beslenme ayrılmaz bir ikili olduğu gibi sağlıklı yaşam ve spor da öyledir. Hayatına sporu mutlaka dahil et! Spor eklem, kas ve genel vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Bu yüzden "Spor yapmaya vaktim yok" dememeye çalış ve spora vakit ayır. Ve spora başlandıktan sonra düzenli ve dengeli yapmaya özen göster. Buna ek olarak sporunu dinlenme ve beslenme ile destekle.

Düzenli spor yapmak ve bunu alışkanlık haline getirebilmek için, sağlıklı kaslara ihtiyacın var. Bu nedenle spora başlar başlamaz kendini fazla zorlamamalısın. Çünkü bu, kaslarını zedeleyebilir. Bu nedenle kaslarını çok yoracak hareketlerden, başlangıç için kaçınmalısın. Spor yapmak istiyorum diyorsan, bunun anlamı vücuduna ve kaslarına zarar vermek olmamalı. Unutma; birçok insan spora başladığı sırada yaptığı abartılı egzersizler nedeniyle sakatlanıyor ve spora gitmekten tümüyle vazgeçiyor.

Dengeli beslenmek oldukça önemli

Sağlıklı yaşamın önemli maddelerinden bir tanesi olan dengeli beslenme hafife alınmayacak bir konudur. Her gün 3'er kez olacak şekilde ana öğünler ve ara öğünler tüketilmelidir. Bu öğünlerde minerallerin, vitaminlerin ve dahasının çeşitliliğine dikkat edilmelidir. Meyve veya sebze yeniyorsa bunları mevsiminde yemeye özen gösterilmelidir. Bunların yanı sıra vücudu yormayacak şekilde protein ve karbonhidrat içerikli gıdalar tüketilmeli, günlük yeterli miktarlarda su içilmelidir.

Negatif düşünceler, sıkıntı ve stres…

Gün içinde stres ve sıkıntı adına o kadar fazla uyarıcı var ki. Tüm bu durumlar kronik ve psikolojik hastalıklara yol açabiliyor. Bu yüzden sağlıklı yaşam için bu düşüncelerden uzak durmak gerekiyor. Peki nasıl? Öncelikli olarak negatif durumlardan ve insanlardan uzak durulmalı ve her şeyden önce bir insan olduğumuz unutulmamalıdır. Başlangıç için bu düşünce ile başlayabilirsin, daha sonrasında farkındalık ve kişisel gelişim kitapları okuyabilirsin. Bu mental sağlığın ve bunun doğrultusunda genel sağlığın için oldukça önemlidir.

Uyku deyip geçmemek lazım

Uyku standart bir durum olarak kabul edilmemelidir. Uyku oldukça önemlidir; vücut bu süreçte bağışıklık sistemini dinlendirir. Bu yüzden güzel bir uyku için serin bir odada uyunmalı, uyumadan önce temiz hava alınmalı, dijital cihazlar uzaklaştırmalı, ışıklar kapatılmalıdır. Sağlıklı yaşam için uyku oldukça önemlidir!

Kişisel hijyene önem

Hijyen ve sağlıklı yaşam birbirini tamamlayan iki durumdur. Gün içerisinde eller yıkanmalı, genel vücut temizliğine önem verilmelidir. Bu alışkanlıklar hastalıkların önüne geçme de önemli alışkanlıklardır.

Su, su, su!

Her zaman söylediğimi tekrardan söylüyoruz! Gün de 2-2,5 litre su içmeye özen gösterilmelidir. Su ile atıklar uzaklaşır, vücut sıcaklığı düzenlenir, böbrekler temizlenir, cilt güzelleşir, bağışıklık sistemi güçlenir ve onlarca fayda!

Sağlık kontrolü deyip geçilmemeli

Birçoğumuz bir sağlık problemi çıkmadıkça doktora gitmek istemez. Fakat sağlıklı bir yaşam için düzenli sağlık kontrolleri oldukça önemlidir. Bu eylem erken tanı ve önlem için önemlidir. Umursanmayan bir durum ciddi bir sağlık problemine neden olabilir. Sağlık kontrolleri organ hasarlarının önüne geçmek için aksatılmamalıdır.

Comments

Post a comment

Private comment

En Son Yazılar

Canlı Mobil mobil sohbet odalarında keyifli anlar Jun 12, 2019
Türk sohbet odalarındaki farklılık Jun 12, 2019
Görüntülü Sohbet Odaları Apr 29, 2019
Yetişkin Sohbet Odaları May 13, 2018
Sağlıklı yaşam ve İnsan May 06, 2018

sayaç

Son Yorumlar